#

Admission List

BLOCK WORK & CONCRETE WORKS

# Name Qualification LGA
1 Balarabe Usman SSCE Shanono
2 Umar Abdullahi Tofa SSCE D/Tofa
3 Tasiu Abdu Gambo SSCE Kunchi
4 Zahraddeen Nayaya Isah BSC Kabo
5 Aliyu Garba NCE Gwarzo
6 Yusuf Yusha’u Musa BSC R/Gado
7 Yusuf Yunus SSCE Madobi
8 Nura Muhammad BSC Madobi
9 Usman Suleiman Shehu SSCE Rano
10 Jauwadu Sa’idu Hamza SSCE Sumaila
11 Abubakar Idris NCE Kmc
12 Umar Abdullahi Tofa SSCE D/Tofa
13 Tasiu Abdu Gambo SSCE Kunchi
14 Balarabe Usman SSCE Shanono
15 Abdullahi Saleh DIPLOMA Nasarawa
16 Sani Rabiu NCE Kumbotso
17 Kabiru Tijjani Degree Kumbotso
18 Zangina Rabiu Muhammad N/A Gezawa
19 Usman Suleman Shehu SSCE Rano
20 AMINU ALI YAGONA N/A Gezawa
21 ABDULLAHI TIJJANI PGD Tudun Wada
22 YAKUBU NASIRU HND Gwale
23 ALMUSTAPHA ABDULLAHI JIBRIL BSC Rimin Gado
24 IBRAHIM ABDULLAHI SARKI SSCE Tarauni
25 AUWAL SADIQ SADIQ SSCE Kano Municipal
26 USMAN ILIYASU MUSA ND Gwale
27 Murtala Yau ND(CROP P.T)
28 Auwalalkilu Shuaibu ND(CROP P.T)
29 Anas Abdullahi ND(CROP P.T)
30 Jamilu Musa Lawan ND(CROP P.T)
31 Hassann Aliyu Abubakar ND(CROP P.T)

CARPENTRY / JOINERY

# Name Qualification LGA
1 Mustapha Aliyu Ahmad SSCE Tsanyawa
2 Sunusi Saidu Abdu SSCE Makoda
3 Salisu Musa PRIMARY Makoda
4 Aminu Auwalu Mohd B. ED Garko
5 Abubakar Lawan Ismail SSCE Garko
6 Amina Umar ND Gaya
7 Ismail Hamisu Bala ND Ajingi
8 Badamasi Akilu Albasu
9 Suleman Bala Abdulmumin SSCE Dala
10 Ahmad Idris Adam SSCE Tarauni
11 Basiru Sani Umar SSCE Karaye
12 Sagiru Musa DEGREE Gwarzo
13 Musa Nafiu Zakariyya SSCE Kabo
14 Ali Musa Ali SSCE Nasarawa
15 Ahmad Aminu Umar SSCE Gwale
16 Muhammad Lawan SSCE Gwale
17 Ibrahim Yusuf Mohd SSCE Fagge
18 Nazifi Idris Tijjani SSCE Fagge
19 Falalu Muhd SSCE Minjibir
20 Ibrahim Yusuf Mohd SSCE Fagge
21 Ibrahim Ukasha NCE Ungogo
22 Hassan Abdullahi Danbatta Nce DBT
23 Mohd Najib Abubakar S.S.C.E Kumbotso
24 Bilya Rabilu SSCE Kumbotso
25 Abubakar Yusuf Bagwai Nd Bagwai
26 Anas M. Ango SSCE Karaye
27 Yusuf Muhammad SSCE Hadejia
28 Ahmad Lawan SSCE BICHI
29 Dahiru Ibrahim SSCE BICHI
30 Saeed Badayi Sani SSCE Gwale
31 MUHAMMAD UMAR MUSA HND Nassarawa
32 ABBA MUSA N/A Gwarzo
33 Yahaya Umar Haladu ND(CROP P.T)
34 Usaini Sulaiman ND(CROP P.T)

PLUMBING & PIPE FITTINGS

# Name Qualification LGA
1 Mubarak Isma’il Usman DEGREE TSANYAWA
2 Habib Ibrahim SSCE TSANYAWA
3 Zahraddeen Mustapha Tanko SSCE MAKODA
4 Aliyu Shuaibu SSCE WUDIL
5 Amadu Bawa Salisu SSCE KABO
6 Bello Umar OND KABO
7 Nuraddeen S. Musa SSCE BUNKURE
8 Ado Hassan Musa SSCE BUNKURE
9 Zaharaddeen Alhaji Sule DEGREE BUNKURE
10 Sani Ashiru Saminu H.N.D KURA
11 Lawan Abdullahi Sani DEGREE KURA
12 Mustapha Lawan Umar N.D BEBEJI
13 Aliyu Muhd Maude DEGREE BEBEJI
14 Nuraddeen S. Musa SSCE BUNKURE
15 Ibrahim Mustapha Umar N.D KMC
16 Abdulrashid Muhd Dahiru SSCE KMC
17 Ahmad Babangida Hassan DIPLOMA NASARAWA
18 Abdurrahman Adam Muhd SSCE GWALE
19 Muslim Adam Saad NCE MINJIBIR
20 Aisha Yusuf SSCE FAGGE
21 Aisha Bashir Mukhtar DEGREE UNGOGO
22 Asma’u Bashir Mukhtar SSCE UNGOGO
23 Mahmud Mahmud Said DEGREE UNGOGO
24 Abdurahman Isa SSCE TSANYAWA
25 Haruna Usman Degree Kumbotso
26 Abdurrahman Hassan Degree Kumbotso
27 Muhammad Ibrahim Salisu Ssce Ajaokuta
28 Ahmad Suleiman Muhd N.D Dutsinma
29 Mukhtar Ibrahim Ssce Yola South
30 Aminu Haruna Musa SSCE N/A
31 Saifullah Umar Naibi SSCE N/A
32 Mansur Talatu Suleman ND ENGLISH ISLAMIC
33 Usaini Jibrin PRI.SCH.CERT
34 Sani Ahmad PRI.SCH.CERT
35 Shafiu Ahmad Muhammad PRI.SCH.CERT
36 Haladu Idris ND(CROP P.T)
37 Ahmad Muhammad Auwal BSC Urban
38 Abdulkarim Shehu Sulaiman BSC Biochem

AUTOMOTIVE BODY REPAIR

# Name Qualification LGA
1 Saleh Rabiu Alhassan SSCE Nasarawa
2 Abdullahi Usman SSCE D/Kudu
3 Kamalu Shu’aibu Hassan SSCE Dala
4 Abubakar Suleiman DEGREE Tarauni
5 Abbas Shu’aibu Adam SSCE Tarauni
6 Nura Shuaibu Gabasawa
7 Sulaiman Alhassan Muhd HND Gezawa
8 Sulaiman Ahmad SSCE Albasu
9 Abdulwahab Sani ND Ajingi
10 Abba Yunusa Mohd SSCE Garko
11 Isyaku Ahmad Abubakar NCE Garko
12 Suleiman Musa Ibrahim SSCE Warawa
13 Uwaisu Abdulkarim Diploma Kumbotso
14 Abubakar Abba Muhammad Degree Kumbotso
15 Khalid Muhammad Ibrahim Degree Kumbotso
16 Safiyanu Alhaji Sani NCE MADOBI
17 Mansur Arma Ya’u BSC KARAYE
18 Aliyu Isa Chiroma ND R/GADO
19 Maryam Aminu Dauda SSCE G/MALAM
20 Halliru Auwalu Halliru SSCE GWARZO
21 Wa’alamu Iliyasu Iliyasu Umar NCE RANO
22 Umar M. Adam SSCE RANO
23 Nurudeen Sulaiman PRIMARY NASARAWA
24 Sabiu Muhammad SSCE Makoda
25 Umar Alhassan SSCE Makoda
26 Hamza Ahmad SSCE Makoda
27 Umar Shehu ND(CROP P.T)

AUTOMOTIVE ELECTRONICS

# Name Qualification LGA
1 Abdurahim Sani SSCE Fagge
2 Anas Shehu Musa SSCE Nasarawa
3 Mu’awiyya Rab’iu Hamza SSCE Tarauni
4 Khalid Muhammad Ibrahim Degree Kumbotso
5 Usman Ahmad Bawa SSCE SHANONO
6 Lameen Hussaini Ibrahim BSC SHANONO
7 Mudassir Hamza Kantsi HND BUNKURE
8 Abba Auwalu SSCE GARKO
9 Sunusi Ibrahm Yahya NCE GAYA
10 Abdulra’uf Sulaiman GAYA
11 Hashim Ja’afar Usman ND KIBIYA
12 Ibrahim Bashir Mukhtar SSCE KIBIYA
13 Aliyu Ismail Lawal BSC MADOBI
14 Adam Musa Yusuf OND.T MADOBI
15 Muhammad Jabir BSC G/MALAM
16 Sani Ahmed Muhammad ND G/MALAM
17 Ibrahim Aliyu Haris BSC G/MALAM
18 Mujittapha Ahmad Getso ND GWARZO
19 Ahmad Haruna Inuwa NCE GWARZO
20 Umar Ghali N.D GWARZO
21 Sabi’u Hamisu Abdullahi N.D DALA
22 Abdulrazak Muhd DEGREE MINJIBIR
23 Ahmed Bashir SSCE Nasarawa
24 Abubakar Abdullahi Sani SSCE DBT
25 Nawasi Hamza Usman SSCE Gwale
26 Umar Almu SSCE Makoda
27 Haruna Jafaru Chidari SSCE Makoda
28 Armayau Bala SSCE Makoda
29 USMAN ABDULLAHI SANI N/A
30 MUHAMMAD SALISU YUNUSA OTHER Kano Municipal
31 UMAR BALA D-TOFA SSCE Dawakin Tofa
32 Abdulkarim Shehu Kura NIL Kumbotso

AUTOMOTIVE MECHANICS

# Name Qualification LGA
1 Kabiru Abdullahi Muhammad NCE Gwale
2 Sharfideen Alhassan Musa ND Gwale
3 Harirah Shuaib Alkhairat SSCE Fagge
4 Najib Ibrahim SSCE Fagge
5 Abubakar Saleh SSCE Doguwa
6 Ilya Danladi SSCE G. Malam
7 Ashiru Kabiru Muazu ND Gwarzo
8 Haladu Umar Abubakar JSCE Karaye
9 Saddan Sulaiman SSCE Rogo
10 Abubakar Mukhtar SSCE Ajingi
11 Muhammad Muhammad Tukur ND D/Kudu
12 Mustapha Ibrahim SSCE D/Kudu
13 Bala Rufai Adam SSCE Gaya
14 Mansur Umar SSCE Gezawa
15 Abubakar Mukhtar Nuhu B.A Hist Dala
16 Sadiq Abdullahi Mahmud Nce Tarauni
17 Aliyu Usaini Muhd Ssce Tarauni
18 Abubakar Abba Muhammad Degree Kumbotso
19 Dauda Al-Hassan Dangada NCE Bagwai
20 Sulaiman Musa SSCE TSANYAWA
21 Nazifi Shehu ND DTF
22 Haruna Lawan ND DTF
23 Aminu Tijjani Yahaya ND DTF
24 Tukur Ahmad Suleiman SSCE SHANONO
25 Abba Sulaiman Abshe DEGREE MAKODA
26 Bashir Ahmad DEGREE MAKODA
27 Abba Abdulkadir Sani NCE KIBIYA
28 Muhammad Aliyu SSCE BUNKURE
29 Usman Muhd Inuwa N.D GWARZO
30 Usman Isah abdullahi SSCE BICHI
31 Ali Mohammad SSEC Makoda
32 Adamu Usman SSCE Makoda
33 Abubakar Saidu SSCE Makoda
34 Kabiru Abdu SSCE Makoda
35 MOHAMMAD MUSA N/A Makoda
36 ABUBAKAR SAIDU N/A Makoda
37 Kamalu Shehu ND(CROP P.T)
38 Abdulhamid Ibrahim ND(CROP P.T)
39 Abubakar Muhammad SSCE
40 Aminu S. Hamza NCE
41 ABUBAKAR MUHAMMAD SSCE

ELECTRIC INSTALLATION

# Name Qualification LGA
1 Adamu Abdullahu Secondary school certificate Gwale
2 Mansir Yusuf Mahammad ND DTF
3 Muhammad HafizuYahaya DEGREE DTF
4 Sabi’u Musa SSCE KUNCHI
5 Abbas Ayuba SSCE KUNCHI
6 Ahmad Nuhu Yakubu HND TOFA
7 Sani Musa SSCE MAKODA
8 AbdulrahmanMuhdIdris NCE MAKODA
9 SalisuHaruna Muhammad NCE D/KUDU
10 Suleman Abubakar Sadiq ND WARAWA
11 Muratala Ibrahim SSCE KARAYE
12 Ibrahim Yakubu Dattijo SSCE KARAYE
13 AbdurashidLawal SSCE KARAYE
14 Salisu Muhammad SSCE R/GADO
15 Isyaku Ali Usman HND KABO
16 KabiruSaidu SSCE TAKAI
17 Lukman Abubakar Abbas B. TECH G/MALAM
18 Musa Rabiu Ibrahim NCE KURA
19 AbdullahiAdamuYabo CERT RANO
20 MukhtarAdamuLafiya NCE DALA
21 Ahmad TijjaniSalisu ND GWALE
22 Usman Baba Bala NCE KMC
23 Amina Suleiman DEGREE UNGOGO
24 Surajo Ahmad HND Ringim
25 Abubakar Usman NCE Ringim
26 Godwin Daniel Sebanman HND Chachiga
27 AbdulkadirHabibu BSC Babura
28 Muktar Muhammad SSCE Hadejia
29 Aminu Muhmmad Yusuf NCE Kumbotso
30 Auwalu Yusuf Abubakar DIPLOMA Shanono
31 Abdullahi Umar Ahmad SSCE BICHI
32 Salisu Haruna Muhammad SSCE Dawakin Kudu
33 Muntari Abdullahi ND(CROP P.T)
34 Saad Abubakar ND(CROP P.T)
35 Ado Alasan ND(CROP P.T)
36 Ka’abu Yakubu HND LAB SC
37 Rabi’u Sani SSCE
38 Abubakar Abdulkadir NCE
39 RABI’U SANI SSCE
40 AHMAD MAHMUD SSCE

COMPUTER ENGINEERING

# Name Qualification LGA
1 Naziru Hassan SSCE DTF
2 Garba Abdulkadir ND DTF
3 Usman Dalha Mika’il NCE DTF
4 Garzali Mohd SSCE KUNCHI
5 Yahaya Abdullahi SSCE KUNCHI
6 Isa Ibrahim Imam DEGREE TSANYAWA
7 Abubakar Tijjani SSCE TOFA
8 Jafaru Ado Abdullahi ND MAKODA
9 Basiru Shitu G/Dawa NCE WARAWA
10 Abba Ya’u Isma’il SSCE WARAWA
11 Najeeb Usaini NCE WUDIL
12 Nura Aliyu BSC WUDIL
13 Suleiman Rabiu SSCE GAYA
14 Sule Zakari Garko SSCE GARKO
15 Suleiman Ali Gurjiya NDT GARKO
16 Mustapha Kabiru Muhd SSCE GABASAWA
17 Anas Sule SSCE GEZAWA
18 Lawani Sani DEGREE ROGO
19 Aliyu Kabiru Isyaku SSCE ROGO
20 Nura Labaran SSCE “ “
21 Muhammad Adam Haruna DEGREE GWARZO
22 Ibrahim Safiyanu Ibrahim SSCE GWARZO
23 Ashiru Usman Hassan NCE MADOBI
24 Dauda Adam Yusuf NCE R/GADO
25 Yusuf Usman Aminu BSC R/GADO
26 Yau Garba Shuaibu NCE R/GADO
27 Lawan Nasir Tijjani DEGREE RANO
28 Ibrahim Munkaila Adam N.D TAKAI
29 Yusif Ayuba N.D TAKAI
30 Bashir Aliyu SSCE BUNKURE
31 Yusif Muhd Umar SSCE KIBIYA
32 Imrana Aminu Muhd DEGREE DOGUWA
33 Fahad Badamasi SSCE DOGUWA
34 Ali Isah Abdullahi DEGREE DOGUWA
35 Auwal Yunusa SSCE DOGUWA
36 Usman Usaini Usman SSCE T/WADA
37 Lukman Ahmad Yusif NCE T/WADA
38 Ikramatu Idris SSCE T/WADA
39 Abubakar Salisu Idris N.D DALA
40 Abubakar Isma’il D. Turawa BSC DALA
41 Rabiu Ibrahim Kawo HND NASARAWA
42 Bilal Nasir Usman SSCE GWALE
43 Fatima Shaaibu Nuhu SSCE GWALE
44 Shamsudeen Umar Muhd SSCE MINJIBIR
45 Nazifi Hussaini JSCE MINJIBIR
46 Abba Abdullahi NCE FAGGE
47 Usama Magaji Shuaibu SSCE UNGOGO
48 Isyaku Saleh Mohammad NCE UNGOGO
49 Ibrahim Garba Mustapha SSCE UNGOGO
50 Mainada Abubakar Muhd SSCE UNGOGO
51 Fa’izu Ahmad Degree Bgw
52 Kabiru Muhammad Musa Degree DBT
53 Ahmad Abubakar Umar SSCE Kumbotso
54 Ahmad Abdullahi SSCE Babura
55 Hamza Muhammad Jidda SSCE Nguru
56 Muktar Shehu SSCE Malumfashi
57 Auwal Kabir BSC Taura
58 Walid Salisu Musa SSCE Gombe
59 Sahabi Sheheu SSCE Giwa
60 Sadi Adam ND Deba
61 Dalhatu Mustapha NCE Gombe
62 MUSADDIK TAFIDA MUKTAR SSCE Gwale
63 ABUBAKAR YUSUF BELLO N/A Gwarzo
64 Annur Labaran Isa NIL Kumbotso
65 Hassan Ado Danliti ND(CROP P.T)
66 Yahaya Musa Abubakar HND LAB SC
67 Habu Bala DIPLOMA

TECHNICAL DRAWING

# Name Qualification LGA

CATERING AND HOSPITALITY

# Name Qualification LGA
1 Amina Sani SSCE Bakori
2 Hadiza Abdullahi Karama SSCE DTF
3 Safiyya Yaha Musa ND GAYA
4 Aisha Abubakar SSCE GAYA
5 Furaira Halilu Imam ND AJINGI
6 Bello Abdulsalam Ismail ND AJINGI
7 Hauwa Adam Bello ND GEZAWA
8 Zainab Abdulaziz ND MADOBI
9 Halima Ghali Ahmed BSC KIRU
10 Usaina Lawan Haruna N.D SUMAILA
11 Zakiyya Dahiru Gandu HYGIENE N.D KURA
12 Safiyya Muaz Alhassan ND G/MALAM
13 Hannatu Suraj Mukhtar SSCE G/MALAM
14 Hafsat Tahir Ali NCE DALA
15 Naja’atu Lawan Ado DEGREE DALA
16 Ruqayya Abdullahi SSCE DALA
17 Aisha Umar Minjibir SSCE MINJIBIR
18 Khadija Ahmad Tijjani DEGREE MINJIBIR
19 Ummasalma Ahmad SSCE NASARAWA
20 Hafsat Sa’ed Sulaiman NCE TARAUNI
21 Aliyu Tijjani Aliyu Nce TARAUNI
22 Rahama Auwal Yakasai SSCE KMC
23 Nusaiba Aliyu Umar JSCE KMC
24 Sadiq Adamu Ahmad NCE KMC
25 Wasila Abubakar Umar SSCE GWALE
26 Hassan Umar SSCE GWALE
27 Safiyatul Taslim .M. Ishaq NCE GWALE
28 Amina Salihu Yusuf NCE FAGGE
29 Amina Yrtunde Oshin DEGREE UNGOGO
30 Amina Tijjani Muazu DEGREE UNGOGO
31 Aisha Yusuf Ammani SSCE D.Kudu
32 Harisu Lawan Umar Kiru
33 Halim Hussain Haruna NCE Gaya
34 Hafsat Mohd Yahaya Nce Kumbotso
35 Hauwa’u Muhammad Abubakar NCE Kumbotso
36 Sarah Muhd Bagwai SSCE Bagwai
37 Hafsat Muhd Adam SSCE Dutse
38 Halima Hussain Haruna NCE Gaya
39 FURERA AMINU KODA SSCE Nassarawa
40 Salaudeen Amir Salaudeen NIL Kumbotso
41 Mustapha Garba PRI.SCH.CERT
42 Hafsat Aminu Zango ND(CROP P.T)
43 Hafsat Garba Abubakar HND LAB SC
44 Aisha Sulaiman HND LAB SC
45 Abubakar Idris HND LAB SC
46 Buhari M Ahmad HND LAB SC
47 Maryam Umar Muhd DEGREE Kano Municipal
48 Rukayya Garba Ahmad KMC
49 Fatima Abdullahi Sulaiman KMC
50 AHMAD ABDURAHMAN SSCE

DRESS MAKING AND FASHION

# Name Qualification LGA
1 AISHA LAWAN NCE Ringim
2 FADILA HUSAINA MUHAMMAD SSCE Nassarawa
3 Ahmad Yakubu Ahmad ND DTF
4 Abdullahi Bashir DEGREE DTF
5 Hasiya Abdullahi Karama DEGREE DTF
6 Aisha Abubakar Sulaiman SSCE KUNCHI
7 Kamalu Idris Ibril OND KUNCHI
8 Khausar Ayuba SSCE TSANYAWA
9 Rabia Aminu Ahmad ND TSANYAWA
10 Ashiru Abdullahi Idris SSCE MAKODA
11 Adda’u Usman Nababa SSCE MAKODA
12 Aliyu Musa Muhd SSCE MAKODA
13 Zainab Adam Bello ND GEZAWA
14 Hauwau Inuwa Abdulaziz SSCE GAYA
15 Naja’atu Shehu Muhd SSCE GAYA
16 Munir Isah Garba ND WARAWA
17 Hafsat Sani Hussain SSCE GABASAWA
18 Basira Gambo Abdullahi N.D GABASAWA
19 Abubakar Kabir OTHER AJINGI
20 Auwal Mubarak Indabo ND WUDIL
21 Auwal Kabir DEGREE ROGO
22 Khadija Aliyu Umar SSCE MADOBI
23 Naima Ahamd Mamuda SSCE R/GADO
24 Alhassan Ghali SSCE R/GADO
25 Shuaibu Umar NCE R/GADO
26 Salisu Muhammad Bello NTI KIRU
27 Nusaiba Yusuf Adam SSCE KARAYE
28 Hauwa Idris Ahmad SSCE GWARZO
29 Khadija Aliyu Umar SSCE MADOBI
30 Fatima Ahmad Yusif SSCE T/WADA
31 Ummussalama Auwal Sule SSCE SUMAILA
32 Fatima Muhd Umar DEGREE KURA
33 Zainab Aminu Umar SSCE KURA
34 Habiba Abdullahi Muhd N.D RANO
35 Fatima Wada Abdu DEGREE DOGUWA
36 Muhd Jibril Adam B/TECH KBY
37 Abdulhalim Ibrahi M DEGREE KIBIYA
38 Fatima Muhd SSCE KIBIYA
39 Aisha Abdullahi Musa SSCE GWALE
40 Ibrahim Ibrahim JSCE KMC
41 Khadija Yusuf Kabir SSCE FAGGE
42 Ummussalama Sagir Ibrahim JSS FAGGE
43 Hafsat Yahaya Inuwa SSCE
44 Bashir Aminu Isah Nd DBT
45 Ummi Muhammad Nd DBT
46 Fatima Tijjani Ibrahim S.S.C.E Kumbotso
47 Aliyu Mohd Suleiman S.S.C.E Kumbotso
48 Amina Usman Ahmad S.S.C.E Kumbotso
49 Fatima Ahmad Muhd S.S.C.E Kumbotso
50 Nafisat Sabiu Yakasai Degree Kumbotso
51 Aisha Suraj B. Ed Kumbotso
52 Fadila Hussain Muhd SSCE Dutse
53 Nabila Hussain Muhammad SSCE Dutse
54 Ibrahim Umar Nasir SSCE Yola South
55 Sadiya Adam Magaji SSCE DEBA
56 Fatima Muhammad SSCE Deba
57 Murjanatu Usman Abdulmalik SSCE Ringim
58 Hauwa Yusuf Muhammad SSCE Hadejia
59 Khadija Muhamad M SSCE Hadejia
60 Aisha Lawan Uba NCE Ringim
61 Sadiya Muhammad SSCE Hadejia
62 Ummulkhair Yusuf Usman JSSCE RINGIM
63 Rafiatu Yusuf Usman SSCE Ringim
64 Hauwa Hassan SSCE Ringim
65 Shafa’atu Almustapha N.D Deba
66 Fatima Usman Abdulmalik SSCE Ringim
67 Safiyanu Ibrahim ND Zango
68 Ummulkhair Yusuf Usman SSCE Ringim
69 Fatima Usman Abdulmalik SSCE Ringim
70 Suwaiba Abdulrahman SSCE Dala
71 Bashir Tijjani Dambazau Bsc Takai
72 HAUWA ABDULLAHI SSCE Gwale
73 ABDULLAHI USMAN MUHD N/A Gwarzo
74 FATIMA USMAN YUNUSA Bunkure
75 Ibrahim Abdullahi Hussain NIL Kumbotso
76 Zainab Musa DEGREE Tarauni
77 Rabi’alawan Musa HND LAB SC
78 Kasumu Abubakar HND LAB SC
79 Aisha Usman Ibrahim NCE Gezawa
80 Hafsat Nasir NCE

BUSINESS AND COMPUTER STUDIES

# Name Qualification LGA
1 Adamu Shuaibu Abdullahi Diploma Gwale
2 Abubakar gwani sunusi Degree Kumbotso
3 BELLO SULAIMAN ISAH SSCE Wudil
4 Khadija Lawan Haruna DEGREE Rano
5 Mukhtar Ahmad DEGREE DTF
6 Sulaiman Abdullahi Muhd ND DTF
7 Tasiu Isma’il NCE TSANYAWA
8 Aminu Mustapha Usman NCE SHANONO
9 Nura Safiyan Yusif SSCE SHANONO
10 Muhammad Almustapha SSCE MAKODA
11 Abubakar Muhd Idris BSC BUNKURE
12 Aminu Abdullahi Garko SSCE GAYA
13 Bashir Gambo Musa ND GAYA
14 Alkasim Abdullahi Wudil ND KIBIYA
15 Salman Idris SSCE NASARAWA
16 Abubakar Dayyab Ismail DEGREE NSARAWA
17 Yahaya Musa SSCE NASARAWA
18 Muhammad Bello Umar NCE TARAUNI
19 Zainab Muhammad Baffa DEGREE TARAUNI
20 Mubarak Ibrahim DEGREE FAGGE
21 Aliyu Auwal Abdullahi NCE GWALE
22 Khalifa Nura Sarki SSCE GWALE
23 Rabiu Haruna Kayyu DEGREE DOGUWA
24 Nura Muhammad Wada SSCE GWARZO
25 Abdul Rashid Sa’ad Usman SSCE BICHI
26 Nafiu Yunusa Yusif SSCE DOGUWA
27 Yusif Imam Kibiya DEGREE DOGUWA
28 Mukhtar Muhd Umar SSCE RANO
29 Bello Alhaji Suleiman SSCE RANO
30 Muhd Muzammil Nuhu DEGREE DALA
31 Uzaibatu Inusa NCE MINJIBIR
32 Tahir Mustapha Wali DEGREE KMC
33 Musa Abubakar Dabo DEGREE KMC
34 Mohd Aminu Ibrahim DEGREE UNGOGO
35 Hafsat Abdullahi Mukhtar NCE UNGOGO
36 Aminu Ya’u Magida Degree Kumbotso
37 Isiyaku Muhammad (Baba)
38 Salisu Ali Nd Bgw
39 Bilyanu Muhammad Bagwai Degree Bgw
40 Harisu Ibrahim Nce Tech Bgw
41 Haruna Adamu Gii Bgw
42 Maryam Haruna Sani DIPLOMA UNGOGO
43 Badaru Muhammad Bsc Gumel
44 Hadi Muhammad Lamin Ssce Kaugama
45 Nura Abubakar Muhammed Bsc Tambuwal
46 Ahmad Malami Bsc Yabo
47 Adamu Ali Maje Ssce Taura
48 Suleman Yakubu Nd Gwaran
49 Salihu Abdullahi Nce Wamba
50 Ibrahim Abdullahi U Ssce Wase
51 Usman Kabiru Ssce Misau
52 Umar Shehu Ibrahim Bsce K/Namoda
53 Umar Shehu Shagari Bsc Ofu
54 Abdulbasiru B. Abdullahi Ssce Ingawa
55 Abubakar Muhammad Nd K/Hausa
56 Kamaludeeen Ilyasu Nce Kaugama
57 Adamu Badulkadir B.Ed K/Hausa
58 Nasir Kabir Abdullahi Ssce Ringim
59 Hassana Halliru Nd Babura
60 Tijjani Rabiu Ibrahim ND BICHI
61 Usman Salisu Maisudan ND BICHI
62 Masud Usman Mubarak DEGREE BICHI
63 Aliyu Abubakar Bello SSCE BICHI
64 Umar Habibu Umar NCE BICHI
65 Aminu Garba Muhd SSCE BICHI
66 AMINU HAMISU BSC Dambatta
67 Abdurahman Kabir Umar DIPLOMA
68 Zainab Umar Muhammad DEGREE Kano Municipal
69 Aisha Aminu Yakasai DEGREE Kano Municipal
70 Ahmad Abdurahman SSCE Fagge

METAL MACHINE WORKSHOP

# Name Qualification LGA
1 Aminu Bashir Miko ND DTF
2 Abubakara Nadabo ND GABASAWA
3 Bashir Lawan Bashir SSCE T/WADA
4 Sagiru Muhammad NCE Albasu
5 Abdurazak Hamisu Bsc. Gabasawa
6 Ali Danladi Isah Bsc. Gaya
7 Abdullahi Ismail Abubakar SSCE Albasu
8 Alhassan Galadima NCE Ajingi
9 Shafiu Abba Ibrahim BSCT Garko
10 Abubakar Nura BSC Warawa
11 Aliyu Sani Abdullahi DEGREE DALA
12 Yakubu Abdu ND(CROP P.T)

ENGINEERING FITING WORKSHOP

# Name Qualification LGA
1 Suleman Muntari Adam ND(CROP P.T)
2 Abubakar A Abandullahi ND(CROP P.T)
3 Hassan Nasiru Adam ND(CROP P.T)
4 Murtala Yahaya ND(CROP P.T)
5 Salisu Yusuf Aliyu KN/KUMBOTSO
6 Ahmad Mahmud SSCE
7 Ashiru Tukur Muhammad SSCE
8 Sadiqu Muhammad Tukur NCE
9 SA’ADU YUSUF ALIYU

WELDING AND FABRICATION

# Name Qualification LGA
1 Umar Habibu ND DTF
2 Usaini Danladi Muhd SSCE DTF
3 Halilu Ubale Usman SSCE TSANYAWA
4 Bello Sani SSCE KUNCHI
5 Ishaq Ibrahim Ishaq SSCE KUNCHI
6 Ishaq Ali Ahmad ND KMC
7 Mohd Abdu NCE KMC
8 Bashir Uba Muhammad HND KMC
9 Auwal Yusif Saadu SSCE DALA
10 Hamisu Yusuf Muhd HND DALA
11 Abubakar Aliyu Mahmud BSC
12 Muhd Abdulhamid SSCE
13 Hassan Jibng Rin N.D
14 Ibrahim Musa DEGREE
15 Abba Sabiu Shehu N.D
16 Adamu Yakubu Abubakar SSCE
17 Hafiz Abdulmutallib Aliyu SSCE
18 Idris Garba Alkasim N.D
19 Ibrahim Usman DEGREE
20 Habiba Abubakar Danjuma SSCE DALA
21 Idris Idris Danjuma DEGREE NASARAWA
22 Abba Mohd Uba SSCE FAGGE
23 Jabiru Inuwa Hashim ND FAGGE
24 Zulyadaini Salisu Isah SSCE FAGGE
25 Mussadiq Yusuf Abubakar DEGREE GWALE
26 Shuaibu Mansur SSCE UNGOGO
27 Kabiru Liti NCE Tsanyawa
28 Auwal Muhd Sabiu SSCE Kumbotso
29 Daniel Nathan SSCE Ali Mosho
30 ISYAKU MUHAMMAD SSCE Rano
31 ABBA ALHI SALISU SSCE Rano
32 SSCE Kano Municipal
33 AHMED ISAH SSCE Kura
34 ABBA ISAH TAHIR SSCE Kura
35 Ghali Adam Adam HND Elect

LEATHER WORKS & SHOE MAKING

# Name Qualification LGA
1 Ummi Yusuf Muhammad NCE DTF
2 Mukhtar Danjumma Ibrahim MSC DTF
3 Mus’ab Abdullahi SSCE DTF
4 Khadija Abubakar Usman OND SHANONO
5 Aminu Umar Hamisu DEGREE KUNCHI
6 Aminu Mikailu Suleman NCE MAKODA
7 Mustapha Garba Muhammad SSCE MAKODA
8 Maryam Ado Shitu DEGREE MAKODA
9 Shamsuddeen Muhd Auwal ND MAKODA
10 Garba Mahmud Mahmud SSCE RANO
11 Ibrahim Muhammad Hungu NCE ALBASU
12 Auwalu Abdullahi Isma’il SSCE KABO
13 Buhari Shehu Idris DEGREE T/WADA
14 Abdullahi Dahiru Aliyu NCE SUMAILA
15 Sule Mati Alhassan HND SUMAILA
16 Yusif Anas Mustapha SSCE TAKAI
17 Usman Bala Bako NCE TAKAI
18 Usman Kabiru Garba NCE G/MALAM
19 Aisha Aliyu Isma’il N.D RANO
20 Aminu Jibril SSCE NASARAWA
21 Hassan Shu’aibu Ayuba SSCE TARAUNI
22 Ibrahim Abdulhamid Nce TARAUNI
23 Rabi’atu Ahmad Jibril N.D KMC
24 Hussaina Ado Saleh ND KMC
25 Khadija Y Ammani SSCE D.KUDU
26 Murtala Usman Abdurahman ND DBT
27 Sakina Musa Sani SSCE R/GADO
28 Mardiyya Suleiman SSCE KABO
29 Zulaiha Yusuf Maitama SSCE KARAYE
30 Zainab Shafi’u Mustapha DEGREE RANO
31 Labaran Danjuma SSCE G. MALAM
32 Habiba Umar SSCE KIBIYA
33 Yahaya Umar Bebeji SSCE KIBIYA
34 Khadija Aminu SSCE DALA
35 Yusuf Abba Ja’afar NCE DALA
36 Hussaina Yusuf Maitama BSC DALA
37 Hajara Umma Idris HND TARAUNI
38 Fatima Kabir Haruna SSCE GWALE
39 Nura Salisu Kote SSCE FAGGE
40 Fatima Tijjani Ibrahim S.S.C.E Kumbotso
41 Aliyu Mohd Suleiman S.S.C.E Kumbotso
42 Amina Usman Ahmad S.S.C.E Kumbotso
43 Nafisat Sabiu Yakasai Degree Kumbotso
44 James Victor Ojonko ND Olamboro
45 Ummi-Salma B Alhassan ND Zaria
46 Sadiya Yusuf NCE BICHI
47 Abba Yahuza SSCE BICHI
48 Habibu Aliyu Iliyasu SSCE BICHI
49 TUKUR USMAN INUWA N/A Gwarzo
50 MAGILLI RUFAI ADO N/A Kano Municipal
51 Abdulganiyu Ali KMC
52 Yahuza Ali Ibrahim HND Elect
53 ABDULGANIYUALI BSC

RENEWABLE ENERGY LABORATORY

# Name Qualification LGA
1 Zaidu Muhd Nuhu DEGREE Takai
2 Kamal Alhaji Yaro DEGREE DTF
3 Zahradeen Ibrahim Danjuma DEGREE DTF
4 Saifullahi Abubakar A. DEGREE DTF
5 Salisu Ibrahim Malam NCE TOFA
6 Abdussalam Sani SSCE TOFA
7 Mukhtar Labaran Abdullahi DEGREE MAKODA
8 Mubarak Yunusa Idris BSC WARAWA
9 Mika’ilu Hassan Umar SSCE GWARZO
10 Ahmad Tijjani Salisu OND KIRU
11 Abubakar Idris Nabara BSC KIRU
12 Yusif Adamu Shuaibu ND TECH KMC
13 Usman Husaini Usman DEGREE NASARAWA
14 Ibrahim Mamman DEGREE NASARAWA
15 Abubakar Abdullahi SSCE GWALE
16 Shareef Ishaq Sa’ad Degree DALA
17 Gausullahi Tijjani SSCE DALA
18 Abubakar Ali Yakasai B.AGRIC KMC
19 Isah Haruna SSCE DOGUWA
20 Auwal Sarki Muhd B. TECH KIBIYA
21 Muazu Umar Abdussalam SSCE KIBIYA
22 Sani S. Abdu SSCE TAKAI
23 Siyudi Shafiu Umar SSCE
24 Yasir Zakari Ishaq Degree Bagwai
25 Rukayya Adam Murtala Degree Bagwai
26 Abubakar Muazu Bsc. Garki
27 Ibrahim Haruna Msc. Garki
28 Ibrahim Shuaibu I SSCE B/KUDU
29 Umar Ahmad bashir SSCE Sardauna
30 Musa Nuhu Khalil SSCE Dawakin Tofa
31 Sulaiman Bala shittu SSCE BICHI
32 Kabiru Sunusi Nassarawa DEGREE BICHI
33 Kamilu Jabilu Rabiu NCE BICHI
34 Jibrillah Abdullahi Sadi SSCE BICHI
35 ALAMIN MUHAMMAD AMIN SSCE Nassarawa
36 Saifullahi Ibrahim G. SSCE Dawakin Tofa
37 Abdulkadir Attahir NCE
38 Abdussalam Lawan NCE

REFRIGERATION AND AIR CONDITIONING

# Name Qualification LGA
1 YahayaYakubu NCE DTF
2 Anas Muhammad Kabir DEGREE TSANYAWA
3 HarunaAbdullahi SSCE KUNCHI
4 Mubarak Umar Garba HND MAKODA
5 Zakariyya Umar NCE AJINGI
6 Kamal Ado Isah NCE D/KUDU
7 Saeed Umar SSCE GAYA
8 Zaharaddeen Ado Muhd SSCE GAYA
9 Sunusi Ibrahim NCE NASARAWA
10 Sunusi Ado Sale SSCE KMC
11 Zahraddeen Suleiman Nce TARAUNI
12 Habibu Kawu Gurjiya DEGREE BUNKURE
13 Umar Ado Shehu DEGREE KIBIYA
14 SaniSulaimanSani DEGREE KURA
15 Suleiman Ibrahim Sabo DEGREE SUMAILA
16 LabaranSaniIdris NCE BEBEJI
17 Abdulmumin Ahmad Ali DEGREE BEBEJI
18 SaniIsahRantan NCE BEBEJI
19 Mubarak Ismail Muhammad NCE GWALE
20 Mukhtar Bashir Mukhtar NCE UNGOGO
21 NajibAbubakarMuazu NCE UNGOGO
22 Zaidu Ibrahim HND UNGOGO
23 Zahraddeen Suleiman Nce TARAUNI
24 Musaddiq I. Mukhtar Ssce DBT
25 Suleiman Abdullahi Nd DBT
26 Ja’afarJibrilIsha’q Degree Bagwai
27 Usman Nasir Degree Yola south
28 Muhammad Yusuf SSCE RINGIM

HAIR DRESSING AND BEAUTY THERAPY

# Name Qualification LGA
1 Khadija Marwan SSCE DTF
2 Hauwa Muhammad Abdulahi SSCE Tofa
3 Khadija Abubakar Umar SSCE Tsanyawa
4 ZainabIdrisHussaini BSC Garko
5 Naima Nasir Umar SSCE Kiru
6 Aisha Ibrahim Karaye ND-H Karaye
7 ZainabTijjaiSani NCE Kura
8 Zahrau Lawan Haruna N.D Dala
9 Hassan Lawan Haruna N.D Dala
10 BahijjaDaudaBala N.D MIDWIFE Dala
11 Maryam Haruna DEGREE Fagge
12 Fatima Tijjani Mustapha SSCE KMC
13 Sadiya Ali Ahmad NCE Gwale
14 Usaina Umar Muhammad SSCE Gwale
15 Rahma Ali JSSCE Minjibir
16 NusaibaAminuTadda JSCE KMC
17 Fatima Kabir Imam SSCE KMC
18 Nusaiba Aminu Jadda JSCE KMC
19 Baraka Salisu Abdullahi DEGREE Dala
20 Maryam Mahmud SSCE
21 Suwaiba Yusuf Ammani SSCE D/KUDU
22 Zainab Muhd Yahaya SSCE Kumbotso
23 Fatima Abubakar Umar S.S.C.E Kumbotso
24 Sadiya Adamu Hassan Diploma Kumbotso
25 Shamsiyya Muhammad SSCE Bgw
26 Hajara Ahmad Abubakar B.ed B.Kudu
27 Hindatu Abubakar SSCE Gumel
28 Asmau Hussaini Yusuf NCE FAGGE
29 Hafsat Kabir JSS FAGGE
30 HAFSAT ABDULLAHI HUSSAIN N/A Gwale
31 Maryam Abba Habib NIL Minjibir
32 Maryam Garba Umar ND(CROP P.T)
33 AISHA USMAN IBRAHIM NCE

ELECTRICITY AND ELECTRONICS

# Name Qualification LGA
1 Mansir Ishaq Muhammad SSCE Fagge
2 Tasi’u Muhammad ALBASU
3 Mubarak Haladu Hussain SSCE D/KUDU
4 AliyuMuhdSalisu BSC GABASAWA
5 MusbahuYusif Umar SSCE DALA
6 MuhdAminu Bello HND/T TARAUNI
7 AbduljalilTijjaniMuhd SSCE KMC
8 Nasiru Idi Baba N.D KMC
9 Bilyaminu Sani OND KARAYE
10 Salisu Muhammad SSCE R/GADO
11 IdrisAbubakar SSCE TAKAI
12 Murtala Ado Ibrahim SSCE NASARAWA
13 AbduljalilTijjaniMuhd SSCE KMC
14 MusbahuYusif Umar SSCE DALA
15 MuhdAminu Bello HND/T TARAUNI
16 Suleiman MohdIdris BSC KIBIYA
17 Hamisu Bala Yunusa SSCE GAYA
18 Ahmad GarbaMudi SSCE GAYA
19 AbubakarSa’idIndabo SSCE KIBIYA
20 LawanYa’u Ibrahim DEGREE UNGOGO
21 Nusaiba Bashir Mukhtar DEGREE UNGOGO
22 Muhammad Musa Garba NCE DBT
23 Shamsudeen Suleiman ND DBT
24 Abbas Musa Sakwa SSCE GUMEL
25 Zubairu Dahiru Nasir SSCE SARDAUNA
26 Usman Salisu Musa NCE GOMBE
27 Abdullahi Saleh NCE GAGARAWA
28 Muhammad Yusuf Mu’azu BA KMC
29 Mubarak Abdulsalam NIL Minjibir
30 Saminu Sulaiman ND(CROP P.T)
31 Muhammad Siyudi Munir HND Elect
32 Inuwa Sabiu Rabiu BSC Biochem